Wygoda, komfort i bezpieczeństwo, czyli dom według Hygge

Hygge to słowo pochodzące z języka duńskiego, które oznacza komfort, szczęście, przytulność, bezpieczeństwo. Jest używane jako opisanie uczucia wewnętrznej równowagi. Jest popularne szczególnie w krajach skandynawskich. Niektórzy twierdzą nawet, że to dzięki Hygge Duńczycy należą do czołówki najszczęśliwszych społeczeństw na globie. Wg nich samych jest to wdzięczność za to co się ma oraz radość ze zwykłych momentów, które przydarzają się każdego dnia. Cechą charakterystyczną jest również poczucie wewnętrznej równowagi oraz bliskości z najbliższymi osobami.

Czym jest dom w stylu Hygge?

Duńczycy przywiązują dużą wagę do swoich domów. Według Hygge powinny one być przede wszystkim komfortowe, ale równie estetyczne. Takie, do których ma się ochotę wracać. Marzysz o wnętrzu w stylu Hygge? Wystarczy, że na etapie projektowania zastosujesz kilka prostych zasad. W pierwszej kolejności postaw na naturalne materiały, takie jak drewno czy ceramika. Warto także wykorzystać stare meble, które mają już swoją historię. Kolejną cechą charakterystyczną dla tego stylu są jasne kolory oraz mnóstwo światła. Zimne kolory po prostu odbijają światło zamiast je pochłaniać, więc dzięki temu pomieszczenie wydaje się bardziej przestrzenne. Jasne ściany idealnie współgrają z ciepłym kolorem podłóg, najlepiej wykonanych z naturalnego drewna. W stylu Hygge istotne są naturalne tkaniny z bawełny czy lnu. Nie stosuje się zaś jedwabiu, satyny, weluru i aksamitu. Nie można zapomnieć też o dywanach, ponieważ po drewnianych podłogach Hygge chodzi się boso.

Hyggekrog, czyli najważniejszy element Hygge

Hyggekrog to nazwa przytulnego kącika, który może stanowić jedynie kawałek pokoju, a nawet całe pomieszczenie. Zazwyczaj znajduje się on blisko okna, ma też szeroki parapet z poduszkami, na których można usiąść. Innym pomysłem jest kominek, prawdziwy lub sztuczny. Warto dodać do niego dekoracje w postaci świeczek, gałązek czy liści. A później pozostaje już tylko wypoczywać i cieszyć się życiem.