Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk” szykuje niezwykłe widowisko

17 września, każdy kto spacerował po zabytkowej dzielnicy Katowic – osiedlu Nikiszowiec, mógł zobaczyć Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk”, szykujący nowe widowisko. Z powodu świętowania 100. Rocznicy II Powstania Śląskiego, Zespół postanowił nakręcić spektakl muzyczno-taneczny ,,Idą Powstańcy”

Widowisko kręcone na zabytkowym osiedlu, opiera się na realnych wydarzeniach dotyczących trzech powstań na Śląsku. Autorem spektaklu jest kierownik artystyczny zespołu Jarosław Świątek. Zdjęcia rozpoczęły się 15 września, m.in. w pobliskim kościele. Statystami były osoby ubrane w charakterystyczne dla epoki stroje. Zabytkowego osiedla twórcy nie wybrali przez przypadek. Budynki z czerwonej cegły z pewnością nadają się do stworzenia klimatu tamtych czasów.

Niewątpliwie, jedną z największych atrakcji spektaklu będą pieśni, które ze swojego repertuaru wykona Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk”. Wszystkie tworzą album zespołu ,,Idą powstańcy”. Utwory pochodzą z czasu powstań górnośląskich, m.in. ,,Od Bytomia bita droga”, ,,Rota Śląska”, czy ,,Idą Powstańcy”. Premiera sztuki ma odbyć się już na koniec 2020 roku.