Zmiany w systemie kontroli opłat za parkowanie w Katowicach

W ostatnim czasie, na ulicach Katowic można było zauważyć samochód z nietypowym elementem zamocowanym na dachu – „skrzynką”. Pomimo iż jeszcze nie są to oficjalne testy sprzętu planowanego do zakupu przez miasto, taka sytuacja może niedługo stać się powszechną normą. Powodem jest wprowadzenie e-kontroli jako głównej metody sprawdzania opłat za parkowanie.

E-kontrola odbywa się przy użyciu specjalnie skonfigurowanych kamer i czujników, które są umieszczone w specjalnie zaprojektowanym boksie – ów „skrzynka” montowana jest na dachu pojazdu. System ten działa w sposób umożliwiający skanowanie tablic rejestracyjnych podczas przejazdu samochodu kontrolującego. Informacje zebrane w ten sposób są przesyłane w czasie rzeczywistym do operatora systemu.

Dzięki temu, operator zyskuje natychmiastowy dostęp do informacji czy dane auto ma opłacony postój. Po zakończeniu skanowania, pojazdy służące do kontroli parkowania powracają po krótkiej przerwie w to samo miejsce. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, kiedy kierowca auta był właśnie przy parkomacie dokonując opłaty. Ta nowa strategia ma na celu nie tylko poprawić efektywność kontroli, ale również zminimalizować potencjalne nieporozumienia związane z czasem płatności za parkowanie.