Zmiany w układzie parkingowym w centrum Katowic

W centrum Katowic, przy al. Korfantego, znajduje się parking urządzony przez drogowców z tego miasta. Niestety, już niedługo może dojść do jego likwidacji. Powód? Niemożność pobierania opłat za postój na tym terenie.

Teren, na którym obecnie funkcjonuje parking, jest to miejsce, gdzie niegdyś stał Pałac Ślubów. Mimo że plany miasta przewidują ewentualną sprzedaż tej działki, ma to nastąpić jedynie w przypadku naprawdę atrakcyjnej oferty. Tymczasem, do tego czasu, został tu stworzony bezpłatny parking z tłucznia. Co dzień korzysta z niego wielu kierowców, ceniących sobie możliwość bezpłatnego i legalnego parkowania w ścisłym centrum miasta.

Jednakże od 1 grudnia sytuacja na tym terenie ulegnie zmianie – stanie się on częścią powiększonej strefy płatnego parkowania. Niespodziewanie okazało się jednak, że pobieranie opłat za postój w tym miejscu jest niemożliwe. Wszystko za sprawą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nie przewiduje tu parkingu. W efekcie, nie można prawnie wprowadzić płatnego postoju w tym miejscu.