Zrównoważony projekt mieszkaniowy w Katowicach otrzymuje dofinansowanie od BGK

Rząd miasta Katowice cieszy się z otrzymania dotacji w wysokości prawie 15 milionów złotych od Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Fundusze te przeznaczone są na realizację projektu osiedla mieszkaniowego w dzielnicy Giszowiec, zaprojektowanego z myślą o zrównoważonej architekturze, która harmonizuje z człowiekiem i przyrodą. Źródłem dofinansowania jest Krajowy Plan Odbudowy.

Planowane osiedle położone przy ulicy Kosmicznej w Giszowcu będzie składać się z siedmiu budynków, zarówno trzy- jak i czteropiętrowych, wszystkie wyposażone w windy. Łącznie przewiduje się tu 111 lokali mieszkalnych, od małych jednopokojowych „kawalerek”, aż do przestronniejszych czteropokojowych apartamentów. W większości jednak powstaną mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 55 metrów kwadratowych.

Prace budowlane na osiedlu przy ul. Kosmicznej rozpoczęły się pod koniec poprzedniego roku i planowane jest ich zakończenie w grudniu 2025 roku. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 62 miliony złotych, a firmą odpowiedzialną za realizację projektu jest Maximus. Jak podała rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice, Sandra Hajduk, dzięki dofinansowaniu od BGK w ramach KPO w wysokości 14,5 miliona złotych, całkowita suma zewnętrznego finansowania na ten projekt przekroczyła już 42 miliony złotych.

Prezydent miasta Katowice, Marcin Krupa, wyraził swoje przekonanie o atrakcyjności nowo powstającego osiedla. Jak zauważył, Giszowiec to obszar otoczony lasami, ale jednocześnie dobrze skomunikowany z resztą miasta. Jest on bardzo ceniony przez mieszkańców i uchodzi za doskonałe miejsce do życia. Prezydent miasta podkreślił, że to doskonała lokalizacja dla tego typu inwestycji.