120. rocznica powstania Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

W tym roku przypada 120. rocznica powstania Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, która zostanie uroczyście obchodzona 13 maja w Nikiszowcu. Mieszkańcy miasta, strażacy oraz ich rodziny będą świętować ten ważny jubileusz. Warto przypomnieć, że działalność Straży Pożarnej w Katowicach rozpoczęła się już w 1875 roku, jednak jednostka zawodowa została utworzona dopiero w 1903 roku. W mieście funkcjonuje również pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które pomagają w działaniach strażaków zawodowych.

„Rok 2023 jest wyjątkowy, gdyż świętujemy 120-lecie powołania do życia Zawodowej Straży Pożarnej w Katowicach. Jest to przede wszystkim okazja do podziękowania i uhonorowania wszystkich strażaków, którzy przez minione dziesięciolecia z poświęceniem i ofiarnością dbali o nasze życie, zdrowie, dobytek i chronili nas przed różnymi niebezpieczeństwami. Słowa podziękowania kierujemy także do rodzin strażaków, które wspierają ich w codziennej służbie, są wyrozumiałe dla niełatwych wymogów tej służby, nieobecności ich bliskich. To także duże poświęcenie” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Już jutro w sobotę 13 maja odbędzie się uroczystość jubileuszowa z okazji 120. rocznicy istnienia Katowickiej Zawodowej Straży Pożarnej. Uroczystość odbędzie się na rynku (pl. Wyzwolenia) na historycznym osiedlu górniczym Nikiszowiec. Uroczystości zaczną się o godzinie 10:00 mszą św. w pobliskim kościele pod wezwaniem św. Anny. O godzinie 11:30 planowany jest uroczysty apel, a o 12:35 zaplanowana jest defilada, po której rozpocznie się festyn. Podczas festynu, oprócz licznych atrakcji skierowanych szczególnie do dzieci, będzie możliwość obejrzenia pokazów specjalistycznych grup ratownictwa strażackiego, w tym grupy wysokościowej, poszukiwawczej oraz chemiczno-ekologicznej.