Będzie nowa linia tramwajowa w Katowicach?

katowice nowa linia tramwajowa

Tramwaje Śląskie S.A. ogłosiły przetarg na budowę linii tramwajowej biegnącej wzdłuż ul. Grundmanna. Jeśli nowa linia powstanie, będzie pierwszą od 1947 roku wybudowaną od podstaw linią tramwajową w Katowicach.

Inwestycja ma objąć budowę dwutorowej linii, która ma być gotowa w 14 miesięcy. Wynika to z faktu, że nie będzie to długi odcinek: 1900 metrów stanowił będzie tor pojedynczy, a odcinek dwutorowy wzdłuż Grundmanna będzie miał jedynie 600 metrów. Mimo niepozornej wielkości, linia ma ogromne znaczenie dla ruchu tramwajów w centrum Katowic. Dzięki niej, będzie możliwe stworzenie tramwajowej pętli wokół tej części miasta. W ramach inwestycji przy skrzyżowaniu ul. Grundmanna z Chorzowską i Gliwicką powstaną nowe przystanki. Projekt przewiduje również budowę wiaduktu nad Drogową Trasą Średnicową i mostu nad Rawą.

Jakie zmiany spowoduje nowa linia?

Po wybudowaniu nowej linii, tramwaje, które z ul. Grundmanna wjadą na ul. Gliwicką, będą mogły skręcić zarówno w prawo, jak i w lewo. Tak samo ma być w przypadku ulicy Chorzowskiej. Stworzone rozjazdy, dadzą możliwość urozmaicenia tras linii tramwajowych, dzięki połączeniu dwóch magistralnych ciągów komunikacyjnych. W efekcie zostanie także uruchomiona linia śródmiejska.