katowice nowa linia tramwajowa

Będzie nowa linia tramwajowa w Katowicach?

Tramwaje Śląskie S.A. ogłosiły przetarg na budowę linii tramwajowej biegnącej wzdłuż ul. Grundmanna. Jeśli nowa linia powstanie, będzie pierwszą od 1947 roku wybudowaną od podstaw linią tramwajową w Katowicach.

Inwestycja ma objąć budowę dwutorowej linii, która ma być gotowa w 14 miesięcy. Wynika to z faktu, że nie będzie to długi odcinek: 1900 metrów stanowił będzie tor pojedynczy, a odcinek dwutorowy wzdłuż Grundmanna będzie miał jedynie 600 metrów. Mimo niepozornej wielkości, linia ma ogromne znaczenie dla ruchu tramwajów w centrum Katowic. Dzięki niej, będzie możliwe stworzenie tramwajowej pętli wokół tej części miasta. W ramach inwestycji przy skrzyżowaniu ul. Grundmanna z Chorzowską i Gliwicką powstaną nowe przystanki. Projekt przewiduje również budowę wiaduktu nad Drogową Trasą Średnicową i mostu nad Rawą.

Jakie zmiany spowoduje nowa linia?

Po wybudowaniu nowej linii, tramwaje, które z ul. Grundmanna wjadą na ul. Gliwicką, będą mogły skręcić zarówno w prawo, jak i w lewo. Tak samo ma być w przypadku ulicy Chorzowskiej. Stworzone rozjazdy, dadzą możliwość urozmaicenia tras linii tramwajowych, dzięki połączeniu dwóch magistralnych ciągów komunikacyjnych. W efekcie zostanie także uruchomiona linia śródmiejska.