zmiana organizacji ruchu na rondzie

Zmiana organizacji ruchu drogowego na Rondzie im. Gen. Ziętka

Po zmianach w organizacji ruchu na rondzie przy katowickim Spodku, będzie możliwa jazda po obwiedni ronda bez konieczności zmiany pasa ruchu. Od 20 września Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozpocznie wdrażanie zmian.

Przejazd przez katowickie rondo bywa problematyczny dla wielu kierowców. Zdarzają się tam kolizje, których główną przyczyną jest nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Dlatego, jako miasto, podjęliśmy działania mające na celu zmienić organizację ruchu na Rondzie im. Generała Jerzego Ziętka w taki sposób, aby poruszanie się było jeszcze prostsze i bardziej bezpieczne. Na pasach ruchu, w ciągu Alei Korfantego, pojawi się nowe oznakowanie poziome, które umożliwi jazdę po obwiedni bez konieczności zmiany pasa ruchu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jakie zmiany na rondzie?

W poniedziałek pracownicy MZUiM rozpoczną malowanie nowego oznakowania na rondzie. Po zmianie organizacji ruchu, z prawego pasa ruchu na wlotach al. Korfantego będzie można wyłącznie skręcić w prawo, natomiast lewe pasy w dalszym ciągu umożliwią jazdę na wprost lub w lewo. Nie zmieni się organizacja ruchu na wlotach ul. Chorzowskiej i al. Roździeńskiego. Tam prawe pasy nadal przeznaczone będą do jazdy w prawo i na wprost, natomiast lewe pasy ruchu do jazdy na wprost i w lewo.

Wskutek zmian, kierowcy aby przejechać prawidłowo przez rondo, będą musieli ustawić się na odpowiednim pasie ruchu już na wlocie, zgodnie ze znakami pionowymi i poziomymi. Następnie, po włączeniu się do ruchu na obwiedni ronda, będą mogli kontynuować jazdę bez zmiany pasa ruchu.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat miały miejsce 262 zdarzenia drogowe na rondzie, których przyczyną była nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Zdaje się więc, że reorganizacja ruchu drogowego w tym miejscu jest bardzo zasadna.

Nowa organizacja ruchu na Rondzie im. Generała Jerzego Ziętka zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu.