Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w drugi i trzeci weekend września. Hasłem tegorocznej edycji są „Smaki Dziedzictwa”. Czego możemy się w tych dniach spodziewać?
Europejskie Dni Dziedzictwa to tzw. „święto zabytków” zainicjowane przez Unię Europejską oraz Radę Europy, by popularyzować międzynarodowe dziedzictwo kulturowe.
Trochę historii
Wydarzenie to odbywa się co wrzesień począwszy od 1991 roku, we wszystkich państwach członkowskich UE. Obchody tych Dni w Polsce koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. W trakcie dwóch weekendów września, we wszystkich państwach europejskich, odbywają setki imprez skierowanych do mieszkańców w różnych grupach wiekowych. W tych Dniach zwykle możliwe jest zwiedzanie zabytków, które często na co dzień pozostają wyk zamknięte. Odbywają się również wykłady, historyczne wycieczki, koncerty i spektakle. Wszystkie nawiązują do historii i kultury danego kraju. Uczestnictwo w wydarzeniach jest bezpłatne, dzięki temu są one dostępne dla szerokiego grona odbiorców.
W tym roku przez żołądek do serca
Hasło tegorocznej edycji EDD – „Smaki Dziedzictwa” – zdradza tematykę wydarzenia. W tym roku Narodowy Instytut Dziedzictwa zachęca do odkrywania tradycyjnych regionalnych produktów i potraw, które 100 lat temu królowały na polskich stołach. Wydarzenia wrześniowych obchodów przybliżają pradawne receptury oraz historie zabytków przetwórstwa spożywczego.
Jak mawia przysłowie, przez żołądek do serca – my, Polacy, kochamy pyszne jedzenie i dobre opowieści. Europejskie Dni Dziedzictwa przypominają uczestnikom, że posiłek to nie tylko doskonale dobrane produkty, ale również spotkania przy wspólnym stole, długie rozmowy i wiele emocji.
Opowieści z dziada pradziada
Święto zabytków to również okazja do wspominania opowieści dziadków, pradziadków, powtarzania legend domowych. To dyskusje o tym, co jadło się w czasie powstań, jak zabory zróżnicowały kulinarne zwyczaje Polaków. Co kiedyś było przysmakiem, a dziś jest produktem zupełnie pospolitym? Czym częstowano żołnierzy? To okazja, aby posłuchać głosu przodków.
Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa oraz kalendarium imprez można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.