Franciszek Pieczka, wybitny aktor i wspaniały człowiek, upamiętniony pomnikiem w rodzinnej miejscowości Godów

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów, Franciszek Pieczka, jest autorem ponad 450 kreacji w produkcjach teatralnych i filmowych. Jego charakterystyczne role, zarówno dramatyczne, jak i komediowe, przyciągały widzów do kina i teatru na przestrzeni wielu lat. Pomimo bogatej filmografii, dla większości Polaków zawsze pozostanie on Gustlikiem z kultowego serialu „Czterej Pancerni i Pies”.

Pieczka urodził się w 1928 roku, a zamiłowanie do sztuki filmowej zaszczepione zostało w nim już od najmłodszych lat. To właśnie tutaj zaczynał swoją przygodę z kinem, która zaowocowała stworzeniem ponad czterystu pięćdziesięciu niezapomnianych postaci na dużym i małym ekranie.

11 listopada 2017 roku, za swoje znaczące osiągnięcia artystyczne oraz wkład w rozwój polskiej kultury, Franciszek Pieczka otrzymał najwyższe polskie odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Ale mimo wszystkich zasług i odznaczeń, kiedy wracał do swojej rodzinnej miejscowości Godów, był po prostu człowiekiem, który spacerował ulicami miasta i obdarowywał mieszkańców prezentami.

Aby uczcić jego wkład w rozwój polskiej kultury, w Godowie odsłonięto pomnik Franciszka Pieczki. To dowód na to, jak wielkim szacunkiem i uznaniem jest otoczony wśród mieszkańców swojego rodzinnego miasta.