Katowice: Niezrealizowane plany uruchomienia linii kolejowej przez południowe dzielnice

Mieszkańcy południowych rejonów Katowic mieli otrzymać możliwość korzystania z transportu kolejowego już w grudniu. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) postawiły nowe przystanki kolejowe, a Koleje Śląskie planowały zapewnić usługi przewozu na trasie z Katowic do Tychów, prowadzącej przez Ochojec, Murcki, Kostuchnę i Podlesie. Niestety, pociągi jeszcze nie kursują i nie jest znana data, kiedy mieszkańcy będą mogli skorzystać z nich nie tylko jako przechodnie, ale także jako pasażerowie.

Na czterech stacjach w południowych dzielnicach Katowic trwają obecnie końcowe prace wykończeniowe. Początkowo plany zakładały uruchomienie linii kolejowej już od grudnia, jednak ten termin okazał się niemożliwy do realizacji.

„Budowa przystanków dobiegnie końca pod koniec listopada. Pasażerowie mogliby rozpocząć korzystanie z nowych obiektów od grudnia, zgodnie z nowym rozkładem jazdy pociągów. Przewoźnik został poinformowany o planowanym terminie zakończenia prac i udostępnieniu przystanków dla podróżnych”, informuje Karol Jakubowski, przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe.

Chodzi tutaj o Koleje Śląskie, które miały zapewnić transport pasażerów na tej linii. Aby PKP PLK mogło w ogóle zbudować przystanki w Podlesiu, Kostuchnie, Murckach i Ochojcu, Koleje Śląskie musiały zobowiązać się do świadczenia usług przewozowych na tej trasie od centrum Katowic do Tychów. Na razie jednak nie zostało to zrealizowane, a cała sytuacja pozostaje na etapie deklaracji.