teatr korez jednoaktówka

Konkurs na jednoaktówkę po śląsku

Rozpoczęła się jedenasta edycja konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Organizatorzy czekają na krótkie sztuki ciekawie opisujące w języku śląskim niełatwą rzeczywistość.

Pomysłodawcą konkursu jest Ingmar Villqist – dramaturg, historyk sztuki i reżyser z Chorzowa. Chciał on się przekonać, czy język śląski, który świetnie wybrzmiewa w formach kabaretowych, sprawdzi się również w tekstach dramatycznych. Wielu nie dowierza, że za pomocą śląskiej godki można opowiadać o sprawach intymnych, poważnych i  trudnych. Jednak wielokrotnie już mieliśmy dowody na to, że jest to możliwe. Zostało w końcu zorganizowanych dziesięć edycji konkursu, który skupia wokół siebie grono miłośników śląskiej gwary.

Zgłoszenia do 14 listopada

Sztuki pisane śląską gwarą, na dowolny temat, nie przekraczające 10 stron znormalizowanego maszynopisu można nadsyłać do 14 listopada. Spośród zgłoszeń jury wybierze laureatów oraz osoby wyróżnione. Prace oceniać będą: Ingmar Villqist, Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasta Ogrodów, oraz Waldemar Szymczyk z Imago Public Relations. Trzy zwycięskie jednoaktówki zostaną zaprezentowane w formie odczytu aktorskiego podczas uroczystej gali 10 grudnia w Teatrze Korez w Katowicach.

Jednoaktówki w antologii

Widzowie obecni na gali otrzymają książkę „Jednoaktówki po śląsku 2019–20″. W roku ubiegłym, ze względu na finał konkursu odbywający się online, nie ukazała się drukowana wersja jednoaktówek. Publikacja była dostępna jedynie w serwisie Publio w formie e-booka. Na ten rok więc organizatorzy zapowiadają, że przygotują grubszy egzemplarz, zawierający także teksty sprzed dwóch lat.

Organizatorami konkursu na jednoaktówkę po śląsku są: agencja Imago PR, instytucja Katowice Miasto Ogrodów i „Gazeta Wyborcza Katowice”. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.jednoaktowka.pl.