Miejskie rowery w Katowicach: ponad 1,2 mln wypożyczeń w ciągu dziewięciu lat działania systemu

Przez blisko dekadę działania systemu miejskich rowerów w Katowicach, cykliści korzystali z nich aż ponad 1,2 mln razy. W kolejnym roku te same rowery będą służyły mieszkańcom całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, co jest świadectwem ich rosnącej popularności.

Z danych udostępnionych przez katowicki urząd miasta wynika, że od kwietnia do listopada bieżącego roku blisko 171 tysiąc osób skorzystało z lokalnej sieci wypożyczalni City by bike. Największe zainteresowanie obserwowano w czerwcu, kiedy to odnotowano prawie 33,5 tysiąca wypożyczeń. Ale również maj i lipiec cieszyły się dużym powodzeniem, z ilością przekraczającą odpowiednio 32 tysiące i 31 tysięcy wypożyczeń.

W ciągu tych lat najczęściej odwiedzanym punktem był stojak rowerowy na katowickim rynku – w samym tylko tym roku wykorzystano go ponad 7 tysięcy razy, a przez cały okres działania systemu – ponad 143 tysiące razy. Drugie miejsce zajął stojak przy dworcu kolejowym (ponad 5 tysięcy wypożyczeń), a na trzeciej pozycji uplasował się punkt przy parku wodnym w Dolinie Trzech Stawów, z ponad 4 tysiącami wypożyczeń.

W bieżącym roku najpopularniejszym szlakiem okazała się trasa pomiędzy stacjami Ligota/Wczasowa i Śląska/Medyków, położonymi w południowej części miasta, na terenie kampusu akademickiego. Obie strony skorzystały z blisko 1400 przejazdów. Największą pojedynczą ilość wypożyczeń odnotowano 23 kwietnia, kiedy to wyniosła ona 2000 sztuk. Ponadto jedna osoba korzystała z miejskiego roweru aż 814 razy w ciągu roku.

System rowerowy rozpoczął swoją działalność w 2015 roku, oferując mieszkańcom do dyspozycji tylko trzy stacje. Po dziewięciu latach liczba ta wzrosła do 125 stacji, oferujących ponad tysiąc rowerów. Jak podkreślił prezydent miasta, Marcin Krupa, rowery miejskie przyczyniły się do popularyzacji tego środka transportu nie tylko jako formy rekreacji, ale także praktycznego dojazdu do szkoły czy pracy.