Muzeum Śląskie zachęca do odwiedzenia czasowej ekspozycji dzieł Lecha Majewskiego oraz do udziału w Solar Festiwal

Dnia 22 marca, w piątkowe popołudnie o godzinie 18.00, Galeria jednego dzieła stanie się miejscem, gdzie odbędzie się uroczysty wernisaż czasowej ekspozycji pod tytułem „Polana”, autorstwa Lecha Majewskiego.

„Polana” to specyficzna instalacja zaprojektowana na potrzeby danego miejsca (site-specific), łącząca w sobie dwa niezależne od siebie videoarty oraz przestrzeń specjalnie zaaranżowaną na potrzeby tej wystawy. Instalacja ta stanowi dyptyk – składa się bowiem z dwóch różnych części, które mimo swej niezależności zdają się ukazywać ten sam, nieodgadniony, pełen napięcia i niedopowiedzeń motyw.

Postacie, które pojawiają się w tych dwóch narracjach wydają się być oderwane od rzeczywistości. Ich egzystencja jest zdominowana przez oniryczny trans lub szaleńczą grupową ekstazę, w której pogrążają się bez reszty. Wydaje się, że łączy je brak świadomości miejsca i czasu, w którym obecnie przebywają. Nie dostrzegają zbliżającej się katastrofy, czy też niedawno przeszłego zdarzenia o podobnym charakterze. Zanurzeni w biegu pozornej obecności, są nieświadomi tego co wydarzyć się musi – nagle i bezpowrotnie. Ta ucieczka w kierunku radosnego świętowania życia nie odsuwa ich od nieuniknionego.