stadion śląski

Na Stadionie Śląskim powstanie muzeum sportowe

Do 2023 roku na Stadionie Śląskim powstać ma nowoczesne multimedialne muzeum sportowe. W „Kotle Czarownic” szykuje się wiele nowych atrakcji.

Planowane muzeum jest na razie w fazie koncepcji. Według założeń, może zajmować kilkaset metrów kwadratowych. Ma prezentować nie tylko klasyczne eksponaty, ale również multimedialne efekty. Wszystko po to, by przyciągnąć i zainteresować młode osoby.

Pomysłów jest bardzo wiele

Marszałek Chełstowski wspomina o pomyśle umieszczenia na trybunach mosiężnych odlewów w skali 1:1 najsławniejszych sportowców, którzy rywalizowali na stadionie. Można by stworzyć także punktowe oświetlenie ledowe tych miejsc. Daje to możliwość stworzenia ciekawego pokazu multimedialnego, np. podczas wieczornego zwiedzania stadionu.

Brazylia pamięta Grzegorza Lato

Okazuje się, że Stadion Śląski pamiętają miłośnicy sportu nawet z odległych zakątków świata. Marszałek województwa śląskiego wspomina delegację z Brazylii, w której uczestniczył syn szefa partnerskiej współpracy polsko-brazylijskiej. Okazało się, że ów szef był wielkim fanem Grzegorza Lato. W geście sympatii jego syn otrzymał wpis Grzegorza Lato z księgi pamiątkowej, zeskanowany i oprawiony. Historia ta jest dowodem, że w Brazylii pamięta się polskich piłkarzy grających w 1976 roku na Stadionie Śląskim mecz z olimpijską reprezentacją Brazylii.  To wtedy grał Grzegorz Lato i wówczas biało-czerwoni wygrali spotkanie 3:0.

Od dziś wystawa poświęcona Anicie Włodarczyk

Jak podkreśla Bartłomiej Kowalski, dyrektor Stadionu Śląskiego, Stadion Śląski to „kawał pięknej historii i warto, żeby znalazło się tu miejsce, które o tej historii mówi.” Na razie organizowane są tu wystawy czasowe. Najnowsza poświęcona jest osiągnięciom Anity Włodarczyk. Czekamy zatem na realizację ambitnych planów rozwoju tego obiektu.