Rozbudowywane Planetarium Śląskie będzie gotowe w 2022 r.

Od połowy 2018 r. trwa rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Według aktualnych założeń, ma być ono gotowe nieco później niż dotychczas zakładano. Termin zakończenia prac przesunięto na 2022 r. 

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli zmiany w prognozie finansowej regionu. Zakładają one m.in. przesunięcie środków na przebudowę Planetarium Śląskiego na przyszły rok.

Dlaczego prace się przedłużają?

Pierwotny termin realizacji inwestycji upływał w 2020 r. Przyczyn składających się na rozciągnięcie przebudowy w czasie jest wiele. Jako główna przyczyna podawana jest fatalna dokumentacja techniczna, która wymusiła kolejne dodatkowe prace.

Władze województwa zastanawiają się nad skierowaniem tej sprawy do odpowiednich organów. Na podstawie wspomnianej dokumentacji technicznej był przygotowywany przetarg, a rzeczywistość okazała się inna.

Dodatkowych kłopotów przysporzyła pandemia. Wykonawca z uwagi na lockdown nie mógł wykonać wielu prac budowlanych. Aktualnie trwają rozmowy z wykonawcą, aby wszystkie kłopoty rozwiązać polubownie. Póki co jest deklaracja, aby ten projekt zakończyć.

Inwestycja w liczbach

Wartość całego projektu to ponad 130 mln zł. W przyszłym roku 10 mln zł z budżetu pochłoną kwestie inwestycyjne a 14 mln zł to koszt samego wyposażenia planetarium. Do tej pory na obsługę prawną związaną z inwestycją wydano ok. 20 tys. zł w ramach umowy zawartej na 80 tys. zł.

Jak zmieni się Planetarium?

Budynek planetarium wpisany jest na listę zabytków, a to powoduje, że nie można naruszyć jej kształtu. Z tego względu rozbudowa budowli odbywa się pod ziemią, dzięki czemu obiekt zyska dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni. Pod powierzchnią gruntu powstaje hala w kształcie litery „L”. Zegar słoneczny stanie się dachem dodatkowej sali, a w nowych pomieszczeniach zostaną zaaranżowane sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycje z zagadnień sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Obok Planetarium powstanie wieża widokowa. Wykonawca przebuduje również kopułę i główną salę projekcyjną, która zyska dzięki temu nową funkcjonalność dla organizowania konferencji, sympozjów czy koncertów.

Dotychczas obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie będzie możliwe zwiększenie tej liczby o połowę.