Na ulicy Stawowej pojawią się nowe rośliny

Na ulicy Stawowej, wokół kasztanowców posadzonych na początku wiosny, pojawią się nowe rośliny, co stanowi kolejny etap ożywienia tego obszaru. Zostanie zasadzonych ponad 600 nowych roślin. Wśród nich znajdą się m.in. ciemiernik biały, który posiada duże, ozdobne białe kwiaty z żółtym środkiem i wystającymi pręcikami. Dołączy także śmiałek darniowy, dekoracyjna trawa o wysokich łodygach i srebrzystych kwiatach w postaci wiech. W planach jest również posadzenie kilku azalii japońskich, cisów pospolitych, kalin japońskich, szałwii omszonych oraz zawilców hupeheńskich.

W pierwszy dzień wiosny zostały również posadzone nowe drzewa. Były to dwa kasztanowce żółte, które mierzyły 4 metry wysokości i miały 14 cm obwodu pnia. Ta odmiana drzewa zwykle osiąga wysokość od 10 do 15 metrów. Kasztanowce te charakteryzują się delikatną, ażurową koroną i kwitną na przełomie maja i czerwca. Są również dość odporne na mróz i choroby. Aby posadzić je w tym miejscu, konieczne było odsłonięcie powierzchni o powierzchni 100 m2. Do przygotowania podłoża dla drzew dostarczono 30 ton świeżej ziemi.

W procesie sadzenia uczestniczył prezydent Marcin Krupa, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz oraz Joanna Janiak ze stowarzyszenia Zielone Załęże. Poprzednio obszar, na którym teraz znajdują się drzewa, był pustym miejscem, wykorzystywanym przez kierowców jako nielegalny parking. Codziennie tysiące mieszkańców regionu przechodzi obok tego miejsca, dlatego obecność drzew i roślin jest dla nich korzystna, zapewniając cień, który jest niezbędny latem, oraz poprawiając estetykę.

Kasztanowce przy skrzyżowaniu ulicy Chopina i Stawowej stanowią pierwszy etap procesu zazieleniania tego obszaru. Wkrótce wzdłuż ulicy Stawowej zostaną posadzone kolejne drzewa, które będą nawiązywać do roślin, które niegdyś rosły w tym miejscu. Niestety, ze względów bezpieczeństwa wcześniejsze drzewa musiały zostać wycięte.