uchodzcy-ukraina

Niemcy udostępniły sto wolnych miejsc dla uchodźców przebywających obecnie w powiecie bielskim. Nikt nie jest zainteresowany ofertą

Kilka dni temu niemiecki powiat Rhein-Erft oświadczył, że jest w stanie przyjąć do siebie stu uchodźców z Ukrainy, którzy obecnie przebywają w powiecie bielskim. Miejsca są już przygotowane, a na uchodźców czekają już autobusy. Jednak, jak dotąd, żaden z uchodźców nie wyraził swojej chęci wyjazdu z Polski, tłumacząc, że chcą być jak najbliżej swoich rodzin na Ukrainie. Szacuje się, że w powiecie bielskim przebywa około pięciu tysięcy uchodźców.

Jak poinformował niemiecki powiat Rhein-Erft w Nadrenii Północna Westfalia, który od 2001 roku jest partnerem powiatu bielskiego; w powiecie niemieckim przygotowano sto wolnych miejsc dla uchodźców. Władze Rhein-Erft dodały, że chcą pomóc obywatelom Ukrainy, dlatego udostępniły sto wolnych miejsc w prywatnych domach niemieckich rodzin.

Jak relacjonuje rzeczniczka starostwa w Bielsku-Białej, Magdalena Fritz, powiat niemiecki wyraził swoją chęć pomocy ukraińskim uchodźcom, jednocześnie prosząc powiat bielski, aby zorganizował przewóz osób, które chcą wyruszyć do Niemiec. Autobusy zostały już podstawione. Jednak, jak na razie, z zaproszenia nie skorzystał jeszcze żaden obywatel Ukrainy.

Sprawdź też, jak możesz uzyskać zwrot kosztów za przyjęcie ukraińskich uchodźców.

Uchodźcy w innych powiatach również nie są chętni na wyjazd do Niemiec

Magdalena Fritz dodaje, iż uchodźcy deklarują, że chcą pozostać w Polsce, ponieważ pragną być jak najbliżej swoich rodzin, które w dalszym ciągu pozostają na Ukrainie. Ponadto, mają nadzieję, że wojna niebawem się zakończy i będą mogli powrócić do swoich domów. Podróżą do Niemiec nie są zainteresowani też uchodźcy przebywający w innych powiatach – pszczyńskim i żywieckim.

Obecnie uchodźcy w powiecie bielskim zajmują dziewięć ośrodków, w tym gościńce, schroniska młodzieżowe i remizy strażackie. Przyjmuje się również, że około 2500 osób z Ukrainy mieszka w domach prywatnych na terenie powiatu bielskiego. W sumie władze szacują, że w powiecie może przebywać około 5000 obywateli Ukrainy, którzy uciekli tutaj przed szalejącą w ich kraju wojną.

Tutaj przeczytasz o śląskich autobusach jadących na Ukrainę.