Ponad 80% Polaków mieszka we własnym lokum

Według najnowszych danych Eurostatu, w mieszkaniu lub domu na własność żyje prawie 85% mieszkańców Polski. Co ciekawe, w większości przypadków nie jest to nieruchomość na kredyt, bo spłaca go jedynie 12% mieszkających we własnym lokum. Najem nie należy w Polsce do najbardziej popularnych, ponieważ korzysta z niego tylko blisko 16% Polaków.

Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o mieszkanie lub dom na własność. Jak podaje Eurostat, w 2019 roku nieruchomość na własność miało aż 84,2% mieszkańców. Sytuacja prezentuje się w dobrym świetle również w przypadku kredytów hipotecznych. Obecnie spłaca je jedynie 12,2% mieszkających we własnym domu lub mieszkaniu.

Nie lubimy wynajmować

Najem nieruchomości w Polsce stanowi tylko 15,8%, czyli niewiele w porównaniu do innych europejskich państw. Dla przykładu, w Austrii dom lub mieszkanie wynajmuje aż 48,8% ludności. W Danii jest to 39,2%, a w Szwecji 36,4%. Jednak trend ten jest typowy dla krajów położonych w Europie Środkowej i Wschodniej, ponieważ na Litwie odsetek wynosi tylko 9,7%, a w Chorwacji 10,3%. Eksperci doszukują się przyczyn tej sytuacji w najnowszej historii Polski. Według nich obywatele krajów byłego Związku Radzieckiego mają wbudowane poczucie, że własna nieruchomość jest niezwykle ważna, ponieważ dawniej jej zakup był bardzo trudny.

Nieruchomość na kredyt? Niekoniecznie!

Na przestrzeni ostatnich 12 lat liczba Polaków, która mieszka we własnym domu lub mieszkaniu zwiększyła się o niemal 20%. Największy wzrost zanotowano w latach 2008-2010, ponieważ był to czas, gdy Polacy masowo wykupowali mieszkania spółdzielcze. Przeciwnie do tego co myśli wiele osób, odsetek mieszkańców Polski, którzy żyją w nieruchomości na kredyt wynosi jedynie 12,2%. Jest to jednak dużo więcej niż jeszcze 13 lat temu. Jeśli prześledzimy sytuację na rynku nieruchomości od 2007 roku, zauważymy, że na początku było to tylko 2,9% osób. Obecnie, ze względu na panującą pandemię zanotowano spadek tej wartości, jednak wszystko wskazuje na to, że cały czas będzie ona wzrastać.