Powstanie nowe osiedle mieszkaniowe

W Katowicach ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe na granicy Wełnowca i Józefowca. Jest to teren po byłej bazie KZGM przy alei Korfantego 179a. Docelowo ma tam powstać 208 mieszkań, i mają to być mieszkania komunalne. Rozważane są na razie dwie opcje: albo powstaną one przy wsparciu z programu „Fundusz Dopłat” albo dołączą one do oferty Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Właśnie został ogłoszony przetarg przez KTBS który ma wyłonić firmę, która zajmie się zarówno zaprojektowaniem jak i budową osiedla.

„Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dostęp do atrakcyjnych cenowo i komfortowych mieszkań. Właśnie dlatego KTBS ma za zadanie ciągłe poszerzanie swojej oferty mieszkaniowej. Tym razem chcemy, jeśli pozwoli na to dofinansowanie, by nowo powstałe osiedle było przeznaczone na potrzeby mieszkalnictwa komunalnego. Ponad 200 mieszkań zwiększyłoby zasoby komunalne lub zasoby KTBS, które cieszą się ogromną popularnością” – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rosnące zainteresowanie mieszkaniami wynajmowanymi z zasobów TBS świadczy o potrzebie powstawania takich właśnie inwestycji w miastach. Przykładowo, w Katowicach odnotowano wzrost liczby osób chcących wynająć mieszkania w KTBS, a podczas ostatniego zasiedlania wolnych lokali, jedno mieszkanie przy ulicy Sławka przyciągnęło ponad 70 potencjalnych najemców. Powodów takiego zainteresowania może być wiele, w tym niestabilna sytuacja gospodarcza, mniejsza dostępność kredytów czy też po prostu niechęć do zaciągania kredytów hipotecznych. Warto jednak zauważyć, że mieszkanie w TBS to nie tylko bezpieczeństwo, komfort i wygoda, ale także elastyczność wynajmu długoterminowego, który staje się coraz bardziej popularny w zmieniającym się modelu mieszkalnictwa.