Proces odśnieżania na lotnisku Katowice Airport podczas intensywnych opadów

Podczas gdy intensywne opady śniegu powodują utrudnienia na drogach, nie oszczędzają również lotnisk, w tym Katowice Airport. Na szczęście, personel lotniska jest wysoce wykwalifikowany i gotowy do działań w takich warunkach. Ale jak wygląda proces odśnieżania tak olbrzymiej infrastruktury lotniskowej? Pozwólcie, że opiszę to państwu.

Silne opady śniegu mają wpływ nie tylko na stan naszych dróg, ale również na działalność lotnisk. Na przykład, pracownicy lotniska Katowice Airport muszą odśnieżać obszar o imponującej powierzchni 90 hektarów. Ta duża przestrzeń obejmuje kluczowe elementy lotniska – drogę startową, system dróg kołowania oraz płyty postojowe. Największa z nich rozciąga się na długość 2 km i 300 m.

Przy odśnieżaniu na Katowice Airport wykorzystuje się specjalistyczne maszyny oczyszczarek lotniskowych. Te unikalne urządzenia, niewidoczne na zwykłych drogach, są wyposażone w pług umieszczony z przodu oraz szczotkę o szerokości pługa umocowaną na przyczepie. Dodatkowo, wyposażone są one również w specjalną dmuchawę. Na lotniskach nie stosuje się soli ani piasku, a śnieg usuwany jest mechanizmami. Wykorzystuje się także biodegradowalne płyny do odmrażania powierzchni oraz wirnikowe pługi.