Przebudowa ulicy Warszawskiej w Katowicach: historia i nowoczesność w jednym miejscu

Proces transformacji pewnego odcinka ulicy Warszawskiej w Katowicach, odbywający się w pobliżu lokalnego Rynku, został pomyślnie zakończony przez lokalne władze miejskie. Urzędnicy miejski przekonują, że dzięki dokonanej rewitalizacji, ta część ulicy Warszawskiej nabrała blasku i prestiżu, podobnie jak miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku, stając się jednym z najbardziej reprezentatywnych punktów miasta.

Przywrócenie zieleni na wspomnianym odcinku ulicy Warszawskiej to zadanie, które lokalny samorząd zlecił w okresie wiosennym poprzedniego roku. Celem była rewitalizacja prawie 400-metrowego fragmentu tej ulicy, który prowadzi na wschód od katowickiego Rynku. W miejsce parkingów, za kwotę niemal 19 milionów złotych, pojawiło się około 70 drzew i krzewów. Dodatkowo, dla poprawy bezpieczeństwa pieszych, zamknięto dla ruchu kołowego odcinek od Rynku do ulicy Szkolnej. Jak podano we wtorek, prace zostały oficjalnie uznane za zakończone.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreślił znaczenie projektu dla miasta, nazywając go „Zieloną Warszawską”. W jego ocenie, jest to jeden z najważniejszych projektów rewitalizacji i zazielenienia przeprowadzonych w Katowicach. „Ulica ta znajduje się w samym sercu miasta i naszym celem było nadać jej charakter nawiązujący do historycznych realiów, a jednocześnie podkreślić jej reprezentacyjność” – dodał.