Słoneczny wydłużony weekend dzięki wyżowi Lotte

Zasługą pięknej pogody, która zainaugurowała długi weekend, jest wyż atmosferyczny Lotte. Odepchnął on na północ nieprzyjemny niż Zachariasz, który w ostatnich dniach przynosił nam jedynie chłodne powietrze i ulewne deszcze. Wyż Lotte przekierował do naszej strefy nadzwyczaj ciepłe masy powietrzne z północnej Afryki. Temperatura zaczęła dynamicznie rosnąć. Dzięki Lotte możemy liczyć na słoneczną i stabilną pogodę przez co najmniej tydzień, o ile nie zostanie ona zakłócona przez aktywny niż atlantycki objęty Wyspami Brytyjskimi. Przewiduje się, że w połowie następnego tygodnia możemy spodziewać się upałów z temperaturami przekraczającymi 30 stopni C.

W sobotę niemalże bezchmurne niebo. Maksymalna temperatura wyniesie do 27 stopni C, natomiast w obszarach podgórskich do 24 stopni C, a na szczytach Beskidów do 19 stopni C. Wiatr będzie słaby i zmienny.

Podczas nocy małe zachmurzenie. Minimalna temperatura to od 14 do 17 stopni C, choć w obszarach podgórskich i górskich nieco chłodniej – od 12 do 16 stopni C. Wiatr będzie słaby i z kierunku południa.

Niedziela przyniesie niewielkie zachmurzenie, które na północnym zachodzie regionu wzrośnie do umiarkowanego lub nawet dużego po południu. Maksymalna temperatura oscylować będzie w granicach od 27 do 29 stopni C, w rejonach podgórskich od 24 do 28 stopni C, a na wysokościach Beskidów od 18 do 21 stopni C. Wiatr będzie słaby, momentami umiarkowany.

Poniedziałek rozpocznie się od porannych mgieł ograniczających widoczność lokalnie do około 500 metrów. Potem już tylko błękit nieba z symbolicznym zachmurzeniem. Maksymalna temperatura wyniesie od 28 do 30 stopni C, natomiast w rejonach podgórskich od 26 do 29 stopni C. Wiatr będzie słaby, momentami umiarkowany i zmienny.

Wtorek i środa będą bardzo podobne: ze skromnym zachmurzeniem i temperaturami w zakresie od 30 do 33 stopni C.

W nocy ze środy na czwartek prognozuje się przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem oraz silnymi porywami wiatru osiągającymi prędkość nawet do 80 km/godz. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 25 do 27 stopni C, natomiast w rejonach podgórskich będzie wynosić około 24 stopni C.

Piątek poprzedzą chwilowe opady deszczu oraz lokalne burze. W trakcie dnia temperatura będzie taka sama jak w czwartek – czyli maksymalnie do 27 stopni C.