ćwiczenia w Krakowie

Szkolenie funkcjonariuszy ze Śląska

W dniach 5-11 września 2021 roku w Krakowie odbyło się szkolenie policjantów z zakresu prowadzenia akcji kontrterrorystycznej w obliczu ataku terrorystycznego z użyciem materiałów CBRN-E.  Szkolenie odbyło się w ramach projektu “Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”.

Podczas treningu przeszkolono funkcjonariuszy: służby kontrterrorystycznej (SPKP) z garnizonu małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, funkcjonariusze PSP oraz funkcjonariusze Policji Republiki Czeskiej z Jednostki Specjalnej z Ostravy.

Akcja z wykorzystaniem platformy szturmowej

Projekt zainicjował Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie. Szkolenie to jest efektem współpracy z jednostką kontrterrorystyczną z Ostrawy i możliwości, jakie daje wykorzystanie platformy szturmowej w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych.

Cele i etapy projektu

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Cel projektu to przeszkolenie służb, by skutecznie reagowały na ataki terrorystyczne, chroniąc obiekty infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej z wykorzystaniem pojazdu z platformą szturmową.

Projekt zakłada realizację trzech paneli szkoleniowych. Każdy z nich będzie się składał z części teoretycznej oraz ćwiczeń w ramach zaplanowanej operacji kontrterrorystycznej. Podczas wszystkich szkoleń będzie wykorzystywany zakupiony w ramach projektu pojazd typu platforma szturmowa.

Realizacja pierwszego etapu projektu

Pierwsze szkolenie miało miejsce w dniach 5-11 września. Najpierw odbyły się zajęcia teoretyczne dotyczące m.in  CBRN-E. Następnie funkcjonariusze brali udział w ćwiczeniach na terenie elektrociepłowni w Krakowie. Podczas tego dnia wykorzystywano przede wszystkim techniki wysokościowe. W szkoleniu uczestniczyła także załoga śmigłowca Sekcji Lotniczej Wydziału Sztab Policji KWP w Krakowie.

Ćwiczenia zakończył pozorowany atak terrorystyczny na elektrociepłownię. Prowadzone były negocjacje z terrorystami, a następnie policjanci szturmowali obiekt, używając m.in. platformy szturmowej. Śmigłowiec pomagał w akcji desantowej. Wnioski z przeprowadzonej akcji posłużą do opracowania algorytmu dla grup chemicznych z całej Polski.

Małopolska policja udostępniła galerię zdjęć i film z przebiegu ćwiczeń – dostępne tutaj.