Trwająca Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna i Astrofizyczna

Początek Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej i Astrofizycznej miał miejsce 10 sierpnia, a jej zakończenie przewidziane jest na 20 sierpnia. Dzień po rozpoczęciu, 11 sierpnia, w Katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się uroczyste otwarcie tej imprezy naukowej.

– W życiu każdego człowieka nauka pełni niezaprzeczalnie kluczową rolę. Obfituje ona w niezliczone obszary, które przyczyniają się do podniesienia komfortu naszego codziennego bytowania. Z jednej strony mówimy o odkryciach i wynalazkach, z drugiej zaś o umiejętnościach, które nabywamy. Astronomia bezsprzecznie jest jednym z najbardziej fascynujących kierunków nauki, który od wieków intryguje ludzi. Gwiazdy, kosmos, planety – to wszystko pobudza ciekawość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ogromnie nas cieszy fakt, że Katowice, Planetarium Śląskie oraz cały nasz region mają zaszczyt gościć XVI edycję Olimpiady Astronomicznej i Astrofizycznej. Jestem przekonany, że nasze bogate doświadczenie w przygotowywaniu dużych imprez oraz unikalny związek z nauką sprawią, że będzie to wyjątkowa edycja olimpiady – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice

– Jako Katowice, które będą Europejskim Miastem Nauki 2024, jesteśmy dumni, że możemy wspierać realizację takich inicjatyw. To dla nas szansa na promocję miasta oraz lokalnego środowiska naukowego w skali międzynarodowej. Pozwala to również mieszkańcom stać się częścią wielkiego świata nauki bez opuszczania swojego miasta. Dzięki współpracy z województwem i metropolią mamy możliwość zaproszenia do naszego regionu uczestników XVI Olimpiady Astronomicznej i Astrofizycznej oraz promować naukę, a szczególnie astronomię, wśród lokalnej społeczności – dodaje prezydent.