Tworzy się "Dom Kilara" w Katowicach: Hołd dla słynnego kompozytora

Na ulicy Kościuszki w Katowicach, trwają prace nad konstrukcją „Domu Kilara”, miejsca dedykowanego muzyce i kulturze. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to połowa 2025 roku, a jej całkowity koszt przekracza 18 milionów złotych.

Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” to upamiętnienie znakomitego kompozytora Wojciecha Kilara, który był przez wiele lat związany z miastem. Marcin Krupa, prezydent Katowic, podkreśla, że placówka ta będzie nie tylko miejscem, w którym można dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości Kilara, ale także spełni funkcje społeczne dla mieszkańców Katowic, goszcząc recitale, minifestiwale czy warsztaty muzyczne. Krupa wyraża również nadzieję, że „Dom Kilara” przyciągnie do miasta turystów z kraju i ze świata. Przypomina także, że jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki, Katowice oferują bogatą ofertę muzyczną, obejmującą koncerty, festiwale czy warsztaty. To szerokie spektrum działań ma być uzupełnione przez otwarcie Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” w przyszłym roku.

Aktualnie, nieruchomość przy ul. Kościuszki to plac budowy, z pracami prowadzonymi zarówno w domu, w którym mieszkał kompozytor, jak i w powstającym obok nowym budynku. Jak wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.: „Część fundamentów istniejącego obiektu została już podbita, zabezpieczono elementy przeznaczone do renowacji, wykonano prace demontażowe i rozbiórkowe oraz rozpoczęto instalowanie nowych instalacji elektrycznych. W nowej konstrukcji zakończono prace fundamentowe wraz z izolacją termiczną i przeciwwodną, a także roboty konstrukcyjne przy ścianach i stropie piwnic. Aktualnie, budynek rośnie w górę, gdyż trwają roboty murowe i żelbetowe na kondygnacji parteru”. Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę 2025 roku.