Z żalem żegnamy majora Stanisława Turskiego, weterana Brygady Świętokrzyskiej NSZ i działacza "Solidarności"

Dotarły do nas smutne wieści. Odszedł od nas major Stanisław Turski, znany również pod pseudonimem „Czarnocki”. Był jednym z ostatnich żyjących uczestników Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) oraz aktywnym członkiem związku zawodowego „Solidarność”. Żył 94 lata. Przekaz o jego śmierci przekazała społeczność w piątkowe popołudnie, za pośrednictwem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej działającego w Katowicach.

Z żalem podajemy informację, że major Stanisław Turski, którego bojowy pseudonim brzmiał 'Czarnocki’, odszedł z nami 31 sierpnia 2023 roku – takie zgromadziliśmy informacje od pracowników Instytutu na ich oficjalnej stronie internetowej. Był jednym z nielicznych, pozostałych przy życiu weteranów Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Stanisław Turski przyszedł na świat 30 kwietnia 1929 roku w miejscowości Wiślica. Już od młodości związany był z walką o wolną Polskę. Służył w szeregach Brygady Świętokrzyskiej NSZ od 11 sierpnia do końca września 1944 roku. W październiku tego samego roku został skierowany do placówki NSZ w rodzinnym Wiślicy, gdzie pełnił funkcje łącznika oraz kolportera prasy podziemnej. Po skończonej wojnie w 1945 roku wyemigrował na Śląsk. Tam aż do momentu przejścia na emeryturę prowadził własny zakład krawiecki.