Zmiana cen za korzystanie z autostrady A4 na odcinku z Katowic do Krakowa

Autostrada A4 na odcinku łączącym Katowice i Kraków jest teraz droższa. Od 16 stycznia 2024 roku wzrosły opłaty dla użytkowników systemów płatności automatycznej A4Go, Telepass i Videotolling. Wzrost cen wynika z zakończenia okresu preferencyjnych stawek.

Na trasie autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem znajdują się dwa punkty poboru opłat – w Mysłowicach oraz w Balicach pod Krakowem. Przejazd samochodem o dwóch osiach, nie licząc motocykli, kosztował do 15 stycznia 13 zł, pod warunkiem korzystania z usług płatności automatycznej takich jak A4Go, Telepass czy Videotolling. Obecnie jednak opłata wynosi już 15 zł, co jest równoznaczne z kwotą pobieraną przy płatności gotówkowej.

Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca trasy autostrady A4 między Katowicami a Krakowem wyjaśnia, że wzrost cen jest spowodowany końcem okresu preferencyjnych stawek dla użytkowników płatności automatycznych.

Pragniemy również poinformować, że impulsy A4Go nabyte na zasadach pre-paid do 15 stycznia 2024 roku zachowują swoją ważność (730 dni od daty zakupu) i nie będzie wymagana dodatkowa dopłata. Poprzez impulsy rozumiemy przejazdy, a od 16 stycznia 2024 r. za pakiet 20 takich przejazdów pojazdem kategorii 1 (nie licząc motocykli) na trasie A4 Katowice-Kraków opłata wynosi już 300 zł – jak czytamy w oficjalnym komunikacie zarządcy drogi na stronie internetowej.