Zygmunt Solorz i jego firma budują stację tankowania wodorem w Katowicach

Znany przedsiębiorca Zygmunt Solorz ma zamiar zbudować stację tankowania wodorem w Katowicach. Projekt jest realizowany przez firmę PAK-PCE Stacje H2, która jest częścią ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus i jest pod kontrolą Zygmunta Solorza. Wybrano lokalizację dla tej innowacyjnej inwestycji – teren o powierzchni ponad 7,4 tysięcy metrów kwadratowych przy ulicy 1 Maja, nieopodal miejskiej zajezdni tramwajowej.

Na ten cel miasto Katowice zdecydowało się przekazać grunt firmie bez konieczności przeprowadzenia przetargu. Radni miejscy podjęli taką decyzję na wniosek prezydenta miasta. W efekcie firma Zygmunta Solorza otrzymała dziesięcioletnią dzierżawę nieruchomości miejskiej.

Obecnie w Katowicach nie ma autobusów zasilanych wodorem, jednakże są one częścią planów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ramach tego projektu planuje się zakupienie ośmiu autobusów na to paliwo. Trzy z nich mają trafić do PKM Katowice, a pozostałe pięć do PKM Tychy. Tym samym, budowana stacja tankowania będzie służyć obsłudze nowych pojazdów komunikacji miejskiej.